Czym jest stres?

Jeśli chociaż na chwilę zwolnimy tempo, żeby przyjrzeć się bliżej skutkom stresu, zaczniemy zauważać, że stres wpływa nie tylko na ciało, ale też na umysł, emocje i zachowanie. Im lepiej zrozumiemy stres i jego wpływ na nasze życie, tym łatwiej wprowadzimy pozytywne zmiany, które pomogą nam go ograniczyć. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest stres, jak wpływa na nasze ciało i — przede wszystkim — jak sobie z nim radzić.

Wszyscy świetnie to znamy. Trzeba zdać egzamin, ogarnąć przeprowadzkę, zdążyć na ostatni pociąg — stresujące sytuacje to po prostu nieodłączna część życia. Stres można odczuwać od czasu do czasu (na przykład stojąc w korku) albo długoterminowo (tak jak w przypadku przewlekłych chorób albo kontuzji). Niezależnie od tego, jak często stres pojawia się w naszym życiu, jego typowe objawy — fizyczne i emocjonalne — każdy z nas rozpozna bez problemu.

O stresie wiele się mówi, ale czym tak właściwie jest ten stan?

Ogólnie rzecz biorąc, stres to reakcja organizmu na uczucie zagrożenia lub napięcia. Źródła takich napięć mogą być przeróżne — nasze otoczenie, życie osobiste, sprawy zawodowe, a nawet role, jakie odgrywamy w społeczeństwie, na przykład chęć bycia dobrym rodzicem, opiekunem czy partnerem.

Stres na przestrzeni dziejów

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego w ogóle odczuwamy stres, odpowiedzi szukaj w historii ludzkości. Stres był potrzebny naszym przodkom z perspektywy przetrwania — zmuszał ich do ucieczki, kiedy na horyzoncie pojawiał się drapieżnik. Stres sprawia, że w obliczu niebezpieczeństwa organizm wytwarza więcej adrenaliny, a nasze zmysły wyostrzają się.

W kontekście stresu często mówi się o fizjologicznej reakcji walki lub ucieczki — w obliczu zagrożenia ludzki organizm instynktownie chce przetrwać. Większość z nas nadal reaguje w ten sposób na niebezpieczeństwo, chociaż w dzisiejszych czasach czynniki, które wywołują w nas stres, są zdecydowanie mniej groźne. W końcu trudno zestawić bieg na przystanek z ucieczką przed tygrysem szablozębnym! Obecnie stres objawia się w sposób bardziej subtelny, ale też bardziej stały. A to z kolei sprawia, że nie tak łatwo jest go wykryć.

Jak stres wpływa na organizm

Chociaż dzisiaj wykrycie stresu bywa trudniejsze niż w epoce kamienia, biologiczna reakcja organizmu na stres od zawsze jest taka sama. Wszystko wyjaśnią nam dwa hormony: kortyzol i adrenalina.

Stres ostry

Adrenalina to hormon produkowany przez organizm w odpowiedzi na nagły stres. Kiedy mamy do czynienia ze stresem o dużej intensywności, część mózgu zwana ciałem migdałowatym odbiera dane zagrożenie i wysyła sygnał do innej części mózgu, zwanej podwzgórzem. Następnie podwzgórze informuje o zagrożeniu resztę ciała. Powoduje to reakcję walki lub ucieczki oraz wszelkie zmiany, jakie zachodzą w organizmie w odpowiedzi na ostry stres, takie jak przyspieszony oddech, wzrost ciśnienia krwi i tętna oraz rozszerzenie albo zwężenie głównych naczyń krwionośnych[1]. Wszystkie te etapy zachodzą tak szybko, że nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak sprawnie działają procesy w naszym organizmie.

Kortyzol pomaga dostarczać mięśniom energię, nasilając produkcję glukozy. Jednocześnie hormon ten hamuje produkcję insuliny, żeby organizm mógł natychmiast wykorzystać uwolnioną glukozę, która nie jest dzięki temu magazynowana[2].

Stres przewlekły

Kortyzol odgrywa też rolę w reakcji walki lub ucieczki, chociaż częściej związany jest ze stresem, który nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia[3].

Taki stres nazywamy przewlekłym. Każda stresująca sytuacja wpływa na regulację kortyzolu w organizmie[4], a fizyczne skutki działania kortyzolu na organizm są o wiele bardziej długotrwałe niż w przypadku adrenaliny[4].

Najpierw dobra wiadomość…

W niektórych okolicznościach stres może być bardzo korzystny. Na przykład badania dowodzą, że stres w ilości, z jaką organizm jest w stanie sobie poradzić, może wpływać pozytywnie na motywację i produktywność[5]. Taki poziom stresu jest w porządku, o ile występuje krótkotrwale. Jeśli nieustannie musimy działać na najwyższych obrotach, bo w pracy ciągle gonią nas terminy, odczuwany stres może kumulować się miesiącami, a nawet latami. A to właśnie skumulowany stres niszczy nam zdrowie — na przykład ciągłe wysokie ciśnienie może zwiększać ryzyko chorób serca[6].

Niestety mamy też złe wieści…

Chociaż stres może motywować nas do działania, niestety przy okazji ma też wiele negatywnych skutków. Wspomnieliśmy już, że stres wpływa na regulację kortyzolu w organizmie. W przypadku chronicznego stresu poziom kortyzolu długotrwale utrzymuje się na zbyt wysokim poziomie, co może przekładać się na problemy w wielu częściach ciała. Zwiększa się przy tym ryzyko różnych dolegliwości, takich jak nieregularny tryb snu, choroby serca, problemy trawienne, tycie, pogorszenie pamięci i wiele innych chorób przewlekłych[6].

Jak i dlaczego stres może wpływać na nawyki żywieniowe

Hormony stresu mogą zaburzać nawyki żywieniowe albo w ogóle pozbawić nas kontroli nad odżywianiem. U niektórych osób stres powoduje spadek apetytu, a u innych działa zupełnie odwrotnie[7]. Poziom stresu ma związek nie tylko z tym, ile jemy, ale też wpływa na nasze zwyczaje żywieniowe[8, 9].

Wskazówka 1 — Jeśli tylko to możliwe, odcinaj się od źródeł stresu

Jak już ustaliliśmy, stresu nie da się uniknąć. Możemy jednak samodzielnie ułatwić sobie życie, jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że niektóre stresogenne czynniki są niepotrzebne i można je wyeliminować. Stresujesz się, że spóźnisz się do pracy? Zacznij wstawać nieco wcześniej, żeby rano mieć więcej czasu i nie musieć się spieszyć. Nieco bardziej uporządkowany plan dnia może znacznie zmniejszyć poziom stresu, a zmiana otoczenia może ułatwić radzenie sobie ze stresem, którego nie da się uniknąć w innych obszarach życia.

Wskazówka 2 — Ćwicz przynajmniej raz dziennie

Potęga aktywności fizycznej jest ogromna! Niezależnie od tego, czy wolisz trening o wysokiej intensywności, czy relaksujący spacer po okolicy, ruch świetnie rozładowuje napięcie. Podczas ćwiczeń organizm w sposób naturalny uwalnia endorfiny, czyli hormony szczęścia produkowane przez układ nerwowy. To zupełnie naturalny i DARMOWY sposób na dobry humor — aż żal nie skorzystać!

Wskazówka 3 — Zadbaj o kontakt z naturą

Zastanawiasz się, po co? Tak się składa, że spędzanie czasu na łonie natury może poprawiać samopoczucie — naukowcy to udowodnili[10]! Jeśli czujesz, że zżera Cię stres, spróbuj znaleźć chwilę na spacer po malowniczej okolicy, w której można podziwiać przyjemne widoki, albo wyciszyć się w otoczeniu lasu. Warto też znaleźć hobby, które wyciągnie nas z domu, takie jak uprawianie ogródka czy obserwowanie ptaków.

Wskazówka 4 — Wypracuj zdrowe nawyki żywieniowe

Kiedy wszystkie myśli krążą wokół jednej stresującej kwestii, bardzo łatwo jest zaniedbać zdrowe nawyki, na przykład zmienić pory posiłków. Chociaż jedzenie o regularnych porach może wydawać się mało ważne, to naprawdę warto o nie zadbać — jeśli będziemy dobrze odżywieni, o wiele łatwiej poradzimy sobie ze stresem!

Shop Huel

References

  1. Godoy LD, et al. A Comprehensive Overview on Stress Neurobiology: Basic Concepts and Clinical Implications. Front Behav Neurosci. 2018; 12:127.
  2. Kamba A, et al. Association between Higher Serum Cortisol Levels and Decreased Insulin Secretion in a General Population. PLoS One. 2016; 11(11):e0166077-e.
  3. Koelsch S, et al. The impact of acute stress on hormones and cytokines, and how their recovery is affected by music-evoked positive mood. Scientific reports. 2016; 6:23008.
  4. Lee DY, et al. Technical and clinical aspects of cortisol as a biochemical marker of chronic stress. BMB Rep. 2015; 48(4):209-16.
  5. Adaramola SS. Job stress and productivity increase. Work. 2012; 41 Suppl 1:2955-8.
  6. McEwen BS. Central effects of stress hormones in health and disease: Understanding the protective and damaging effects of stress and stress mediators. Eur J Pharmacol. 2008; 583(2-3):174-85.
  7. Yau YHC, et al. Stress and eating behaviors. Minerva Endocrinol. 2013; 38(3):255-67.
  8. Desbordes G, et al. Effects of mindful-attention and compassion meditation training on amygdala response to emotional stimuli in an ordinary, non-meditative state. Front Hum Neurosci. 2012; 6:292.
  9. Norris CJ, et al. Brief Mindfulness Meditation Improves Attention in Novices: Evidence From ERPs and Moderation by Neuroticism. Front Hum Neurosci. 2018; 12:315.
  10. Franco LS, et al. A Review of the Benefits of Nature Experiences: More Than Meets the Eye. Int J Environ Res Public Health. 2017; 14(8):864.

Please log in to your store account

To share with your friends, log in is required so that we can verify your identity and reward you for successful referrals.

Log in to your account If you don't have a store account, you can create on here

Join over 250,000 Hueligans @huel

Use #huel in your Huel photos for the chance to feature on our Instagram

Join our VIP list

Never miss out on new products, exclusive offers, and more when you join the Huel mailing list.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply. You can unsubscribe at any time. Huel Privacy Policy